Page 2 of 2 < 1 2
You need to be logged in to post on the forum
Topic Options
Index
#445462 - 12/16/17 04:59 AM [Форум пользователей Band-in-a-Box на русском языке] Re: BiaB 2018 (504) Ошибка сортировки стилей. [Re: Mikhail]
svd Offline
Enthusiast

Registered: 12/03/17
День добрый.
Михаил, посмотрите внимательно следующее видео. Я попытался указать, что сортировка как бы происходит, но как то уж своеобразно:)
https://yadi.sk/i/Wa8H0CIK3Qfke9
(Может поможет техподдержке)

#445661 - 12/17/17 07:44 AM [Форум пользователей Band-in-a-Box на русском языке] Re: BiaB 2018 (504) Ошибка сортировки стилей. [Re: svd]
Mikhail Offline
Apprentice

Registered: 12/25/05
Доброго времени суток.

Большое спасибо за еще одно видео. В понедельник, если не будет никакой информации от Службы техподдержки, перешлю им ссылку на него в дополнение к предыдущей.

Кстати, вышла тестовая версия обновления 507 (сообщение об этом есть только на англоязычном форуме), в списке исправленных ошибок ошибка сортировки по прототипу опять отсутствует...

Еще раз проверил сортировку по прототипу на самых разных стилях, у меня сообщение об ошибке выскакивает всегда. А Вы, случайно, не наталкивались на стили, с которыми сортировка по прототипу, наоборот, всегда работает, а также на стили, с которыми она не работает в 100% случаев? Или у Вас она абсолютно со всеми стилями то работает, то нет?

С уважением,

Михаил
модератор форума

#445671 - 12/17/17 09:09 AM [Форум пользователей Band-in-a-Box на русском языке] Re: BiaB 2018 (504) Ошибка сортировки стилей. [Re: Mikhail]
svd Offline
Enthusiast

Добрый день.

Михаил, я право не знаю как сделать такую выборку. Закономерности не заметил. Как писал выше, после установки BiaB2017 и обновления до 2018 с только родными стилями (без RealTracks и сторонних стилей) устанавливающимися при инсталляции программы – поведение аналогично. При попытке сортировки появляется сообщение об ошибке. Если замечу закономерность, сразу же отпишусь. Сейчас остаётся только ждать.

Попробовать на англоязычном форуме разместить пост? (Правда мой Google английский…)

PS А что техподдержка отвечает? Может считает, что это наша (моя) мнительность и ошибки нет.

Edited by svd (12/17/17 09:15 AM)

#445883 - 12/18/17 02:00 PM [Форум пользователей Band-in-a-Box на русском языке] Re: BiaB 2018 (504) Ошибка сортировки стилей. [Re: svd]
Mikhail Offline
Apprentice

Доброго времени суток.

В какой-то момент у меня возникло смутное подозрение, что проблема может быть связана с принципиально иным размещением файлов стилей в главном каталоге BB версии 2018 по сравнению с версией 2017, и я решил на всякий случай произвести полную перестройку списка стилей в слабой надежде на то, что это может помочь. В результате все зависло напрочь... А Вы не пробовали перестроить список стилей?

На англоязычном форуме никаких сообщений об ошибке при сортировке по прототипу я пока не обнаружил. Не думаю, что проблема проявилась только у нас; возможно, просто больше никто с нею пока не столкнулся.
Давайте я сам попробую разместить сообщение о нашей проблеме на англоязычном форуме, возможно, кто-нибудь откликнется.

Техподдержка пока молчит. Буду их теребить.

С уважением,

Михаил
модератор форума

#445968 - 12/18/17 11:03 PM [Форум пользователей Band-in-a-Box на русском языке] Re: BiaB 2018 (504) Ошибка сортировки стилей. [Re: svd]
svd Offline
Enthusiast

Добрый день.
Полную перестройку (Complete Rebuild of Styles List?) я делал несколько раз. Результат прежний.

Документированный баг это не баг, а особенности работы программы smile

PS 507 всё по старому. frown

Edited by svd (12/18/17 11:04 PM)

#446053 - 12/19/17 10:16 AM [Форум пользователей Band-in-a-Box на русском языке] Re: BiaB 2018 (504) Ошибка сортировки стилей. [Re: svd]
Mikhail Offline
Apprentice

Доброго времени суток.

Разместил сообщение о проблеме на англоязычном форуме. Один из участников форума (VideoTrack) уже подтвердил наличие проблемы и сообщил о ней разработчикам, так что мы, по крайней мере, не одни.

С уважением,

Михаил
модератор форума

#446064 - 12/19/17 11:09 AM [Форум пользователей Band-in-a-Box на русском языке] Re: BiaB 2018 (504) Ошибка сортировки стилей. [Re: Mikhail]
svd Offline
Enthusiast

Добрый день. Спасибо за размещение. Может быть совместно с мировым сообществом дожмём? smile

PS. Посмотрел тот пост.
Я правильно понял, что эту функцию разработчики исключили, но по просьбе господина jford вернули обратно? И похоже что то не доделали. frown

http://www.pgmusic.com/forums/ubbthreads.php?ubb=showflat&Number=445887&gonew=1#UNREAD

Edited by svd (12/19/17 11:18 AM)

#446095 - 12/19/17 01:27 PM [Форум пользователей Band-in-a-Box на русском языке] Re: BiaB 2018 (504) Ошибка сортировки стилей. [Re: svd]
Mikhail Offline
Apprentice

Доброго времени суток.

Вы все поняли правильно, но только это было раньше. Данная функция уже присутствовала в версии 2017 и нормально работала. Так что напортачили именно в версии 2018...

С уважением,

Михаил
модератор форума

#446725 - 12/22/17 10:23 AM [Форум пользователей Band-in-a-Box на русском языке] Re: BiaB 2018 (504) Ошибка сортировки стилей. [Re: svd]
Mikhail Offline
Apprentice

Доброго времени суток.

Вышло обновление 508, в списке внесенных исправлений значится и наша проблема. Я сам еще не проверял.

С уважением,

Михаил
модератор форума

#446732 - 12/22/17 10:52 AM [Форум пользователей Band-in-a-Box на русском языке] Re: BiaB 2018 (504) Ошибка сортировки стилей. [Re: Mikhail]
svd Offline
Enthusiast

Доброго здоровья. Спасибо за информацию, но по ссылке у меня открывается 507. Если возможно ссылочку.

http://www.pgmusic.com/support.htm

PS Отыскал
http://www.pgmusic.com/forums/ubbthreads.php?ubb=showflat&Number=446716&gonew=1#UNREAD

Edited by svd (12/22/17 10:55 AM)

#446735 - 12/22/17 11:05 AM [Форум пользователей Band-in-a-Box на русском языке] Re: BiaB 2018 (504) Ошибка сортировки стилей. [Re: svd]
svd Offline
Enthusiast

Спасибо, Михаил.
Обновление 508 устранило проблему.

Подскажите как закрыть тему с пометкой "решено".

#446754 - 12/22/17 01:02 PM [Форум пользователей Band-in-a-Box на русском языке] Re: BiaB 2018 (504) Ошибка сортировки стилей. [Re: svd]
Mikhail Offline
Apprentice

Доброго времени суток.

У меня тоже все заработало. Спасибо мировому сообществу. smile

Закрыть нельзя. Можно либо оставить, отредактировав заголовок самого первого сообщения путем добавления в него слова "Решено", либо удалить (Manage topic - Delete this topic).

Если у Вас не получится, дайте знать о Вашем выборе, и я все сделаю сам.

С уважением,

Михаил
модератор форума

#446762 - 12/22/17 01:18 PM [Форум пользователей Band-in-a-Box на русском языке] Re: BiaB 2018 (504) Ошибка сортировки стилей. [Re: Mikhail]
svd Offline
Enthusiast

Доброго здоровья.
Михаил, мне кажется, что оставить нужно, отредактировав заголовок. У меня, к сожалению не получилось. Если не трудно - поправьте.

Спасибо за понимание и содействие.

#446764 - 12/22/17 01:25 PM [Форум пользователей Band-in-a-Box на русском языке] Re: BiaB 2018 (504) Ошибка сортировки стилей. [Re: svd]
Mikhail Offline
Apprentice

Доброго времени суток.

Я все сделал.

С уважением,

Михаил
модератор форума

Page 2 of 2 < 1 2

PG Music News
Tutorials - How to Install Band-in-a-Box® for Mac

Here are some tutorial videos we've created to help you install your Band-in-a-Box® purchase.

Our Band-in-a-Box® Pro, MegaPAK, and PlusPAK are delivered as a download, on DVD, or on a 32GB USB flash drive.

Installing Band-in-a-Box® from DVD: click here to watch.

Installing Band-in-a-Box® from the 32GB flash drive: click here to watch.
Your flash drive shipment also includes a Band-in-a-Box® keychain!

The Band-in-a-Box® UltraPAK is available as a download or shipped on a portable hard drive. When you receive the hard drive version, there are a few different installation options:

Option #1 - Run Band-in-a-Box® directly from the USB drive only: click here to watch.

Option #2 - Install Band-in-a-Box® on your computer hard drive, but leave the RealTracks and RealDrums on the USB hard drive: click here to watch.

Option #3 - Install Band-in-a-Box® AND RealTracks on your computer hard drive: click here to watch.

All of these videos are available on our YouTube Channel or Videos support page.

Video - Making A Song in Band-in-a-Box® 2018

Ever wonder how to create a song in Band-in-a-Box®? We start off with the basics in our latest video for Band-in-a-Box® 2018!

Windows users: click here | Mac users: click here

RealTracks Patch Update for Windows Users

Band-in-a-Box® 2018 for Windows users can download the latest RealTracks update patch (519) here.

This patch includes some RealTracks audio updates we have made since the release of Band-in-a-Box 2018. 2018 users should be sure to download the latest Band-in-a-Box 2018 update patch (519), as that patch includes the bulk of the fixes for RealTracks released with 2018. This is a larger download than typical because it updates the Vocal Oohs and Aahs RealTracks audio files. There is more information and Audiophile patches available here.

Summary of RealTracks Audio updates:
Improved: There were small issues with the tuning of several Bass styles. This has been fixed for both the original mix and the direct input mix. This affects the following RealTracks:
- Bass, Acoustic, AmericanaSlow16thsByron Ev16 060
- Bass, Acoustic, AmericanaSlow128Byron Sw 040
- Bass, Acoustic, RockabillySwingByron Sw 190
- Bass, Acoustic, BluesyPopByron Ev 100
Improved: Audio glitches have been removed from the ends of phrases in the Vocal Oohs and Aahs RealTracks.

Band-in-a-Box® 2018 for Windows Patch Update Available!

Band-in-a-Box® 2018 for Windows users can download the latest (free) update patch (519) here.

Summary of changes:
Added: Additional dialog available for detailed information in the StyleMaker (fields for memo, examples, and other parameters). These are set in the StyleMaker (more dialog, a button called "Style Memos etc").
Added: Help Video button Added to the Audio Harmony dialog.
Improved: ABC opening improvements with some accidentals, and leadin bars that occur in middle of song.
Improved: Audio harmonies now used Improved algorithms, and can be easily set using N voices above, M voices below (and have additional functions like duplicate melody, and dup. melody octave below).
Improved: Lyrics will be now read from .mid files that used to be karaoke files (.kar) and got renamed somewhere along the line.
Improved: Support for RealTracks that should be transposed only lower (ie heavy metal guitars) and for future Improved metal guitar comping.
Improved: The Audio Harmony Dialog has been rearranged to be more intuitive when using Band-in-a-Box Intelligent Mode.
Fixed: Audio harmonies might be missing some notes.
Fixed: Audio harmonies would be generated with the wrong notes if selecting a range of audio in the middle of the track.
Fixed: Band-in-a-Box might crash on bootup with error "Read Beyond end of file".
Fixed: Band-in-a-Box should show message if the latest VJT application is not installed when the user tries to render videos.
Fixed: File > Open Special > Open Audio was importing audio instead of opening it in a new song.
Fixed: In the Bar Settings window, "Chordsheet and Notation - Start a New Line" should say "Notation - Start a New Line".
Fixed: It was not possible to record audio using WAS audio drivers if "Output always on" was disabled.
Fixed: Misc. RealTracks updates.
Fixed: Quicklist drums picker sometimes showing too many drums in the list.
Fixed: Redundant flash messages were showing.
Fixed: Removing a custom drums from a track would still display Drums as the name of the loop in the track.
Fixed: Rendering audio while there is a region of bars highlighted in the chord sheet might cause a crash.
Fixed: Saving a MIDI file would fail unless saving as type 1.
Fixed: Some 12-key RealTracks were incorrectly set to allow transposition.
Fixed: The Audio Harmony dialog needed some hints.
Fixed: The Audio Harmony dialog was missing the new Band-in-a-Box Intelligent Mode.
Fixed: The VJT application should print out its version number in log files.

Tutorials - How to Install Your Band-in-a-Box® for Mac Hard Drive

When you have your Band-in-a-Box® 2018 for Mac UltraPAK shipped to you on a portable hard drive, there are a few different options for installation. We go over these 3 options with our latest video series:

Option 1: Run Band-in-a-Box® directly from the USB drive only: click here to view.

Option 2: Install Band-in-a-Box® on your computer hard drive, but leave the RealTracks & RealDrums on the USB hard drive: click here to view.

Option 3: Install Band-in-a-Box® and the RealTracks & RealDrums on your computer hard drive: click here to view.

Check out all our Band-in-a-Box for Mac videos here.

Video - Downloading and Installing RealTracks Sets for Band-in-a-Box® for Mac

Have you purchased your Band-in-a-Box® package, and want to make sure you're downloading and installing the RealTracks Sets correctly?

Well, we've created just the tutorial video you're looking for! Band-in-a-Box® 2018 for Mac® - Downloading and Installing RealTracks Sets.

Video link:
www.pgmusic.com/?vid=QndXu8H_IwM

Thoughts on Band-in-a-Box® 2017 - Mac Power Users Discussion

David Sparks and Katie Floyd discuss a variety of topics in their recent episide of Mac Power Users: https://www.relay.fm/mpu/432 - listen all the way through (and laugh along with them - it was a very entertaining episode!), or jump to 1:37:40 where David shares his thoughts on Band-in-a-Box® 2017 for Mac!

Thank you David and Katie!

Forum Stats
27633 Members
50 Forums
52274 Topics
432774 Posts

Max Online: 2434 @ 11/14/17 12:37 AM
Newest Members
LeftyMark, War Eagle, reaper19, Waaree, Eridanus

27633 Registered Users
Top Posters (30 Days)
Icelander 180