PG Music Home
Posted By: Tedd-y instrumenty transponujące - 03/29/11 07:38 PM
Witam.
Mam pytanie, czy program Band-in-a-Box umożliwia zapis akordów w notacji instrumentów transponujących?
Przykładowo dla saksofonu altowego (Eb) - czy jest możliwe takie ustawienie, by wpisując akordy np Eb-G-C mogły być one widoczne w notacji transponowanej jako C-E-A ?
Pytanie dotyczy również zapisu nutowego lini melodycznej.
Pozdrawiam,
T
Posted By: sebiwan Re: instrumenty transponujące - 03/29/11 11:43 PM
Na pewno jest to możliwe w przypadku instrumentów RealTarcks. Natomiast czy istnieje taka ocpja dla ścieżek MIDI generowanych wewątrz programu, tego postaram się dowiedzieć w najbliższym czasie.
Posted By: Tedd-y Re: instrumenty transponujące - 03/30/11 09:16 AM
Mój pomysł na zastosowanie jest bardzo prosty: do ćwiczeń gam uruchamiam sobie podkład w programie.
Przykładowo ćwiczę gamę C. Ponieważ saksofon altowy jest instrumentem transponującym brzmieniowo jest to gama Es. Zakładam, że w program mógłbym wpisać akord Es i ćwiczyć do tego moje C. Sprawa jednak się skomplikuje przy ćwiczeniu kilku gam - wówczas koniecznym byłby niezależny, odręczny zapis akordów ćwiczenia na papierze.

Czy opcja RealTracks realizuje taką funkcję i jest dostępna w najtańszym pakiecie programu "Band-in-a-Box Pro" w cenie 129,- USD ?
Posted By: sebiwan Re: instrumenty transponujące - 03/31/11 08:26 PM
No tak naturalnie to dobra metoda, podklad gra w tonacji oryginalnej a Ty w glowie transponujesz i grasz w transponowanej. Rozumeim ze oczekujesz tego ze bedzie wyswietlal progresje w tonacji Eb a gral w C?
Posted By: Tedd-y Re: instrumenty transponujące - 04/02/11 09:11 PM
Tak właśnie.
Dla programu komputerowego wydaje się to proste, by wyświetlać w przesunięciu o tercję małą. Moja głowa przy ćwiczeniach jest już wystarczająco obciążona ;-)
Posted By: sebiwan Re: instrumenty transponujące - 04/04/11 08:46 AM
To dobrze:) Zobacz ile sie nauczysz i jak wiele zyskasz cwiczac w ten sposob:) Dajmy an to ze bedziesz mial do zagrania koncert z wokalistka, a jak powszechnie wiadomo kobiety do zmienych naleza. Zatem niepsianym przywilejem wokalistki jest zmiana tonacji w zaleznosci od tego, w jakiej kondycji jest jej instrument, ale czest jset to conajmneij tercja mala. W tym momencei twoje doswiadczenie bardzo sie przyda
Posted By: sebiwan Re: instrumenty transponujące - 04/17/11 11:37 PM
Teddy!

Mam dla Ciebie dobrą wiadomość!:) Przeszukałem dokument opisujący nowe funkcje Band in a Box 2010 i zobacz co znalazłem:

"W Band in a Box 2010 Poprawiono działanie transponujących instrumentów (Bb/Eb sax, trąbka itd.). Jeżeli kartka akordowa jest przetransponowana, możesz wpisać akordy w transponowanej tonacji, a one się wyświetlą jako wpisane w koncertową."
Posted By: sebiwan Re: instrumenty transponujące - 04/17/11 11:40 PM
Zatem oznacza to, że na pewno istnieje taka opcja i da się to ustawić, dlatego rozpoczynam kolejne rpzeszkuiwania, tym razem helpa dołączonego do BB 2010.
Posted By: sebiwan Re: instrumenty transponujące - 04/18/11 10:18 PM
Opcje Transpozycji

Te presety są ustawieniami transpozycji dla niekoncertowych (transponujących) instrumentów, takich jak blacha i dęte drewniane. Presety wprowadzą automatyczna prawidłową transpozycję i podział nut w pięciolinii. Np. Trąbka +2 zapisze muzykę 2 półtony w górę i punkt podziału melodii, będzie dostosowany, aby była zapisana w kluczu wiolinowym. Ustawienia dotyczą też Gitary i basu.
Posted By: sebiwan Re: instrumenty transponujące - 04/18/11 10:23 PM
Ustawienia Transozycji

Ustawienia Transpozycji pozwalają ręcznie dostosować Notację by pokazywała nuty wyżej lub niżej od granych.
Posted By: sebiwan Re: instrumenty transponujące - 04/21/11 08:57 PM
Badając sprawę dalej i poszukując ciekawych rozwiażań prześledziłem Helpa do BB 2010 . Oto co udało mi się znaleźć na ten temat: (tekst oryginalny)
Posted By: sebiwan Concert Pitch Adjust - 04/21/11 09:00 PM
Concert Pitch Adjust

Important Note: The Concert Pitch Adjust is rarely used. A better way of transposing the notation for non-concert players is to just transpose the notation, using the Transpose Options found in the Notation Window Options.

Concert Pitch Adjust is occasionally useful for non-concert instruments such as Saxophone or Trumpet. The output is transposed so that you see the music in one key while it plays in another.

The concert pitch adjust setting is accessed from the Arrangement Options dialog box. Go to Opt. | Preferences and then click on the [Arrange] button.
Posted By: sebiwan Re: Concert Pitch Adjust - 04/22/11 12:12 AM
Tłumaczenie na życzenie
Posted By: sebiwan Re: Concert Pitch Adjust - 06/25/11 11:30 AM
Właśnie znalazłem kolejne info na ten temat i oznajmiam że w Band in a Box 2010 udoskonalono opcje transpozycji.
Posted By: sebiwan Udoskonalona transpozycja w BB 2010 - 06/25/11 11:31 AM
Poprawiono działanie transponujących instrumentów (Bb/Eb sax, trąbka itd.)


Jeżeli kartka akordowa jest przetransponowana, możesz wpisać akordy w transponowanej tonacji, a one się wyświetlą jako wpisane w koncertową.
© PG Music Forums