Page 4 of 4 < 1 2 3 4
You need to be logged in to post
Options
Index
#568606 - 12/04/19 09:11 AM [Band-in-a-Box Polskie Forum Użytkowników] Re: PYTANIA DO MODERATORA [Re: sebiwan]
Registered: 12/03/06
Loc: Polska
wojtekdu Offline
Enthusiast

Registered: 12/03/06
Loc: Polska
Piep..... Jestem legalnym posiadaczem programu od kilku lat. Zadawałem pytania, na które nigdy! nie otrzymałem odpowiedzi. Sugerowałem na forum żeby Cię odstrzelili. Jako moderator jesteś daremny. Program dobry a wsparcie w Polsce żadne. To nie jest OK.

#569851 - 12/11/19 02:15 AM [Band-in-a-Box Polskie Forum Użytkowników] Re: PYTANIA DO MODERATORA [Re: wojtekdu]
Registered: 11/18/19
matrixplan Offline
Newbie

Registered: 11/18/19
Originally Posted By: wojtekdu
Piep..... Jestem legalnym posiadaczem programu od kilku lat. Zadawałem pytania, na które nigdy! nie otrzymałem odpowiedzi. Sugerowałem na forum żeby Cię odstrzelili. Jako moderator jesteś daremny. Program dobry a wsparcie w Polsce żadne. To nie jest OK.

To prawda, chyba jest trochę osób które szukają odpowiedzi. Sam mam kilka. Z drugiej strony żyjemy w epoce Social media więc może jakaś grupa?

#645343 - Yesterday at 11:35 AM [Band-in-a-Box Polskie Forum Użytkowników] Re: PYTANIA DO MODERATORA [Re: sebiwan]
Registered: 03/06/21
andrzej-2127 Offline
Newbie

Registered: 03/06/21
Dzień dobry,
Jestem świeżym użytkownikiem programu. W grudniu kupiłem pakiet PRO. Program w mojej ocenie jest super i spełnia całkowicie moje oczekiwania. Chciałbym dysponować większą liczbą real tracków, dlatego w marcu br. upgradowałem mój pakiet PRO do wersji MEGA. No i wszystko się posypało. Na początku program całkowicie odmówił poprawnego nagrywania. Dźwięki były bardzo silnie zniekształcone. Po powtórnej instalacji poprawiło się ale program nie zapisuje ścieżek audio. Po nagraniu można ją odtworzyć ale ścieżka audio nie jest widoczna w oknie edycji audio i nie jest scalona z podkładem. Ponadto program wczytuje piosenki nagrane wcześniej z wykorzystaniem pakietu PRO ale traci przy tym ścieżki audio. W PRO i MEGA po zakończeniu nagrania są dostępne różne opcje. W PRO dostępna była tylko opcja Nałóż Audio Podstawowe, a w MEGA dostępna jest tylko opcja Zachowaj Audio poza poprzednim nagranym. Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie. Wskazane problemy praktycznie uniemożliwiają pracę z programem. Od kilku dni bezskuteczne usiłuje skontaktować się i uzyskać pomoc od Technical support Band in a Box. Niestety zapewnienia o możliwości uzyskania technicznego wsparcia nie potwierdzają się, są praktycznie nieosiągalni. Dlatego pozwalam sobie zwrócić do Ciebie z pytaniem i prośbą o sugestie w jaki sposób mogę rozwiązać zaistniały problem.
Pozdrawiam

Page 4 of 4 < 1 2 3 4

PG Music News
Free Band-in-a-Box® 2021 for Windows Update Available!

Update your installation of Band-in-a-Box® 2021 for Windows for free today!

With the latest update, we've addressed user reported issues with using ASIO drivers, exported MIDI files, out-of-sync visual playback, Mixer volumes, and more!

If you're using Band-in-a-Box® 2021 for Windows, download this free update today.

(This update also includes DAW Plugin build v.3.4.4)

Band-in-a-Box® 2021 French for Windows is Here!

Nous avons beaucoup travaillé pour offrir à Band-in-a-Box® 2021 cette étonnante panoplie de quelques 80 fonctions inédites et sa collection de contenus originaux à savoir: 202 RealTracks, des RealStyles inédits, des SuperTracks MIDI, des Etudes Instrument, des Performances Artiste, un Bonus RealDrums "Solo", des transcriptions RealDrums, les MultiStyles PAK 1, les Xtra Styles PAK 10 et bien plus encore …!

Nouvelles Fonctionnalités
Band-in-a-Box® et RealBand 2021: Tous Packages

Band-in-a-Box® 2021 for Windows Reviews!

Head to www.gearsltuz.com for the latest Band-in-a-Box® reviews by Sound-Guy and CoolGuitarGear!

Band-in-a-Box continues to evolve into an expansive musical tool-set for both novice and experienced musicians. You can produce not only new compositions and arrangements, but also perform them with excellent musical “talent”. It’s easy to use the basic functions, and challenging enough to keep you occupied for years. As it has been for years, it’s an amazing program.
-Sound-Guy

From my perspective, as a long-time user of BIAB, the above improvements, changes and additions definitely take the program to the next step. The new elements and audio upgrading are fantastic and I’m even more excited to work with this version than some others in the past.
-CoolGuitarGear

How To Quickly Adjust Your Chord Sheet Size

Did you know you can quickly adjust the size of your chord sheet in Band-in-a-Box® by holding CTRL while scrolling with the mouse scroll wheel?

How handy!

Band-in-a-Box® 2021 German for Windows is Here!

Band-in-a-Box® 2021 für Windows® ist hier!
Wir waren fleißig und haben 80 neue Funktionen und eine erstaunliche Sammlung neuer Inhalte hinzugefügt, darunter 202 RealTracks, neue RealStyles, MIDI-SuperTracks, Instrumental Studies, Artist Performances, Bonus RealDrums "Singles", RealDrums Transkriptionen, MultiStyles PAK 1, Xtra Styles PAK 10 und vieles mehr!

Was ist neu? | Paket

Band-in-a-Box® 2021 for Windows - New Intro Options!

With Band-in-a-Box® 2021 there are additional options for generating an intro!

Within Band-in-a-Box, choose Song Form | Generate Intro to see all the different options available:
-All Instruments
-Drums only
-Bass and Drums
-NEW! Bass only
-NEW! Bass then Bass & Drums
-NEW! Drums then Bass & Drums
-NEW! Piano Only
-NEW! Guitar Only
-NEW! Strings Only
-NEW! Custom - you pick!

Band-in-a-Box® 2020 for Mac Update Available!

We've updated our Band-in-a-Box® 2020 for Mac to enhance Big Sur and M1 capabilities, improve the notation window, resolve AIFF rendering errors, as well as addressing a few other user-reported issues.

Using Band-in-a-Box® 2020 for Mac? Update for free today.

Forum Stats
34008 Members
67 Forums
68462 Topics
586932 Posts

Max Online: 2537 @ 01/19/20 07:09 AM
Newest Members
SunsetPoet, Ersol55, S.B. Greer, Bluesariffic, The Lord

34007 Registered Users
Top Posters (30 Days)
dcuny 183
MarioD 180