Page 4 of 4 < 1 2 3 4
You need to be logged in to post
Options
Index
#568606 - 12/04/19 09:11 AM [Band-in-a-Box Polskie Forum Użytkowników] Re: PYTANIA DO MODERATORA [Re: sebiwan]
Registered: 12/03/06
Loc: Polska
wojtekdu Offline
Enthusiast

Registered: 12/03/06
Loc: Polska
Piep..... Jestem legalnym posiadaczem programu od kilku lat. Zadawałem pytania, na które nigdy! nie otrzymałem odpowiedzi. Sugerowałem na forum żeby Cię odstrzelili. Jako moderator jesteś daremny. Program dobry a wsparcie w Polsce żadne. To nie jest OK.

#569851 - 12/11/19 02:15 AM [Band-in-a-Box Polskie Forum Użytkowników] Re: PYTANIA DO MODERATORA [Re: wojtekdu]
Registered: 11/18/19
matrixplan Offline
Newbie

Registered: 11/18/19
Originally Posted By: wojtekdu
Piep..... Jestem legalnym posiadaczem programu od kilku lat. Zadawałem pytania, na które nigdy! nie otrzymałem odpowiedzi. Sugerowałem na forum żeby Cię odstrzelili. Jako moderator jesteś daremny. Program dobry a wsparcie w Polsce żadne. To nie jest OK.

To prawda, chyba jest trochę osób które szukają odpowiedzi. Sam mam kilka. Z drugiej strony żyjemy w epoce Social media więc może jakaś grupa?

#645343 - 03/06/21 11:35 AM [Band-in-a-Box Polskie Forum Użytkowników] Re: PYTANIA DO MODERATORA [Re: sebiwan]
Registered: 03/06/21
andrzej-2127 Offline
Newbie

Registered: 03/06/21
Dzień dobry,
Jestem świeżym użytkownikiem programu. W grudniu kupiłem pakiet PRO. Program w mojej ocenie jest super i spełnia całkowicie moje oczekiwania. Chciałbym dysponować większą liczbą real tracków, dlatego w marcu br. upgradowałem mój pakiet PRO do wersji MEGA. No i wszystko się posypało. Na początku program całkowicie odmówił poprawnego nagrywania. Dźwięki były bardzo silnie zniekształcone. Po powtórnej instalacji poprawiło się ale program nie zapisuje ścieżek audio. Po nagraniu można ją odtworzyć ale ścieżka audio nie jest widoczna w oknie edycji audio i nie jest scalona z podkładem. Ponadto program wczytuje piosenki nagrane wcześniej z wykorzystaniem pakietu PRO ale traci przy tym ścieżki audio. W PRO i MEGA po zakończeniu nagrania są dostępne różne opcje. W PRO dostępna była tylko opcja Nałóż Audio Podstawowe, a w MEGA dostępna jest tylko opcja Zachowaj Audio poza poprzednim nagranym. Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie. Wskazane problemy praktycznie uniemożliwiają pracę z programem. Od kilku dni bezskuteczne usiłuje skontaktować się i uzyskać pomoc od Technical support Band in a Box. Niestety zapewnienia o możliwości uzyskania technicznego wsparcia nie potwierdzają się, są praktycznie nieosiągalni. Dlatego pozwalam sobie zwrócić do Ciebie z pytaniem i prośbą o sugestie w jaki sposób mogę rozwiązać zaistniały problem.
Pozdrawiam

Page 4 of 4 < 1 2 3 4

PG Music News
How to: Copy Chords and Song Info from Band-in-a-Box® to a Document

Did you know that you can copy the chords and other details of your Band-in-a-Box song into a document? We show you how in this video: How to Copy Chords and Song Info from Band-in-a-Box® to a Document

Learn more about this feature: Online Manual - Copy/Paste Chords as Simple Text

How to: Post Formatting and Responding to Posts on Our Forum

Continuing our discussion about our Forums - make sure to check out this video if you're unfamiliar with how to respond to posts and add some formatting to liven it up a bit!

PG Music Inc.: Post Formatting and Responding to Posts on Our Forum

How to: Log In and Post On PG Music Inc. Forums

If you haven't created an account and joined our Forums yet, what are you waiting for? The PG Music Inc. Forum is full of program users that would love to discuss Band-in-a-Box and other music related topics with you!

See how to access our forums and create a post with our video, PG Music Inc.: Forum Account Login and How to Post.

How to: Using Playable RealTracks in the Notation Window of Band-in-a-Box® 2022 for Windows

With the release of Band-in-a-Box 2022, we added Playable RealTracks! These allows you to add MIDI notes to the same RealTrack that is playing, either at the same time, or alternating back and forth. This means you can get the RealTracks to play the notes you want at key parts of the performance, either augmenting or replacing what the RealTracks is playing, for the section you want to change.

See how to use and edit these in the Notation Window with our video, Using Playable RealTracks in the Notation Window of Band-in-a-Box®

Fun with Band-in-a-Box® - A Reunion Event: "Life Is Hard"

Getting together and playing music and writing songs is a wonderful way to spend some free time!

Recently, a few of our Forum members did just that... and they made a video to prove it!

Check out what Charlie Fogle, Eddie, Herb, Pat Marr, David Snyder got up to - and how they did it: Fun with Band-in-a-Box® - A Reunion Event: "Life Is Hard"

...hopefully it inspires you to keep the fun in making music!

How to: Replace a RealTrack with a MIDI Track in Band-in-a-Box®

Starting with a RealStyle in Band-in-a-Box®, and want to make one of your tracks a MIDI track? See how this is done using the MIDI Track Picker dialog with our video How to Replace a RealTrack with a MIDI Track in Band-in-a-Box®.

Want to see a quick video tutorial that's not on our Tips & Tricks list? You can post your request to our I want a video that shows me how to .... forum.

Band-in-a-Box® Tuba RealTracks

Today (May 6) is International Tuba Day!

Celebrate your love for the Tuba today - add one of our Tuba RealTracks (available in Sets 143, 162, and 248) played by either Brad Muirhead or Philip Santner.

Already have a Band-in-a-Box® song with a Tuba? Share it here!

Forum Stats
36076 Members
64 Forums
74480 Topics
653727 Posts

Max Online: 2537 @ 01/19/20 07:09 AM
Newest Members
brek, rlxmusic, Tfmc, SimGuy, brianxgray

36076 Registered Users
Top Posters (30 Days)
MusicStudent 109
justanoldmuso 103