Page 4 of 4 < 1 2 3 4
You need to be logged in to post
Options
Index
#568606 - 12/04/19 09:11 AM [Band-in-a-Box Polskie Forum Użytkowników] Re: PYTANIA DO MODERATORA [Re: sebiwan]
Registered: 12/03/06
Loc: Polska
wojtekdu Offline
Enthusiast

Registered: 12/03/06
Loc: Polska
Piep..... Jestem legalnym posiadaczem programu od kilku lat. Zadawałem pytania, na które nigdy! nie otrzymałem odpowiedzi. Sugerowałem na forum żeby Cię odstrzelili. Jako moderator jesteś daremny. Program dobry a wsparcie w Polsce żadne. To nie jest OK.

#569851 - 12/11/19 02:15 AM [Band-in-a-Box Polskie Forum Użytkowników] Re: PYTANIA DO MODERATORA [Re: wojtekdu]
Registered: 11/18/19
matrixplan Offline
Newbie

Registered: 11/18/19
Originally Posted By: wojtekdu
Piep..... Jestem legalnym posiadaczem programu od kilku lat. Zadawałem pytania, na które nigdy! nie otrzymałem odpowiedzi. Sugerowałem na forum żeby Cię odstrzelili. Jako moderator jesteś daremny. Program dobry a wsparcie w Polsce żadne. To nie jest OK.

To prawda, chyba jest trochę osób które szukają odpowiedzi. Sam mam kilka. Z drugiej strony żyjemy w epoce Social media więc może jakaś grupa?

#645343 - 03/06/21 11:35 AM [Band-in-a-Box Polskie Forum Użytkowników] Re: PYTANIA DO MODERATORA [Re: sebiwan]
Registered: 03/06/21
andrzej-2127 Offline
Newbie

Registered: 03/06/21
Dzień dobry,
Jestem świeżym użytkownikiem programu. W grudniu kupiłem pakiet PRO. Program w mojej ocenie jest super i spełnia całkowicie moje oczekiwania. Chciałbym dysponować większą liczbą real tracków, dlatego w marcu br. upgradowałem mój pakiet PRO do wersji MEGA. No i wszystko się posypało. Na początku program całkowicie odmówił poprawnego nagrywania. Dźwięki były bardzo silnie zniekształcone. Po powtórnej instalacji poprawiło się ale program nie zapisuje ścieżek audio. Po nagraniu można ją odtworzyć ale ścieżka audio nie jest widoczna w oknie edycji audio i nie jest scalona z podkładem. Ponadto program wczytuje piosenki nagrane wcześniej z wykorzystaniem pakietu PRO ale traci przy tym ścieżki audio. W PRO i MEGA po zakończeniu nagrania są dostępne różne opcje. W PRO dostępna była tylko opcja Nałóż Audio Podstawowe, a w MEGA dostępna jest tylko opcja Zachowaj Audio poza poprzednim nagranym. Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie. Wskazane problemy praktycznie uniemożliwiają pracę z programem. Od kilku dni bezskuteczne usiłuje skontaktować się i uzyskać pomoc od Technical support Band in a Box. Niestety zapewnienia o możliwości uzyskania technicznego wsparcia nie potwierdzają się, są praktycznie nieosiągalni. Dlatego pozwalam sobie zwrócić do Ciebie z pytaniem i prośbą o sugestie w jaki sposób mogę rozwiązać zaistniały problem.
Pozdrawiam

Page 4 of 4 < 1 2 3 4

PG Music News
Band-in-a-Box® 2021 Dutch for Windows is Here!

We zijn bezig geweest en hebben 80 nieuwe functies toegevoegd en een verbazingwekkende collectie van nieuwe inhoud, inclusief 202 RealTracks, nieuwe RealStyles, MIDI SuperTracks, Instrumentale Studies, Artiest Uitvoeringen, Bonus RealDrums "Singles", RealDrums transcripties, MultiStyles PAK 1, Xtra Stijlen PAK 10 en meer!

Nieuwe Functies | Pakketten

Band-in-a-Box® 2021 Danish for Windows is Here!

Vi har haft travlt, og har tilføjet 80 nye funktioner og en fantastisk samling af nyt indhold, bl.a. 202 RealTracks, nye RealStyles, MIDI SuperTracks, Instrumental Studies, Artist Performances, bonus RealDrums "Singles," RealDrums transsriptioner, MultiStyles PAK 1, Xtra Styles PAK 10 og meget mere!

Hvan er Nyt | Pakker

Band-in-a-Box® 2021 for Windows Update Available!

The latest Band-in-a-Box® 2021 update for Windows enhances the JukeBox, adds a "Set all tracks to this:" option to the MIDI import dialog, improves chord sheet view during playback, and more!

Learn more & download this free update.

Read the patch announcement.

Band-in-a-Box® 2021 Swedish for Windows is Here!

Vi har varit flitiga och lagt till över 80 nya funktioner och en fantastisk samling av nytt innehåll, innefattande 202 RealTracks, nya RealStyles, MIDI SuperTracks, Instrumental Studies, Artist Performances, Bonus RealDrums "Singles," RealDrums transcriptions, MultiStyles PAK 1, Xtra Styles PAK 10, med mera!

Paket | Vad är nytt

Update Your RealBand 2021 Today!

The latest version of RealBand 2021 is ready to download and add to your existing 2021 installation!

With this update we've addressed many user reported issues. We brought back the option to save mono WMA files, made Band-in-a-Box notation slurs visible in RealBand notation, decreased the frequency of warning messages about sampling rates, added program stability when selecting FlexASIO driver, and more!

Band-in-a-Box® 2021 Audio Edit Window Tips!

In Band-in-a-Box® 2021 for Windows you can view the audio on any track in the Audio Edit Window.

While you're there, check out the new hotkeys we've added:

-Home key: moves the cursor to the beginning of a track.
-Home+Shift keys: move the left cursor to the beginning of a track.
-End key: moves the cursor to the end of a track.
-End+Shift keys: move the right cursor to the end of a track.
-Ctrl+A keys: select the whole track.

Jump to this topic in our New Features video.

Band-in-a-Box® 2021 Chord Sheet Improvements!

With Band-in-a-Box® 2021 we added some handy features to the Chord Sheet, which you can now copy-and-paste chords into with simple text! There are new zoom buttons, part-marker time signature display, additions to the right-click menu, and more. We've even updated the Chord Sheet to resize and make more room for the improved Mixer Window!

We've highlighted some of these additions within our 2021 New Features Video:

Easy changing of lines per page & bars per line 17:49
Time signature displays on main page 18:50
Visual transpose in main screen display 19:05
Visual transpose setting in notation 19:48
Copy and Paste chords 60:04

Forum Stats
34207 Members
67 Forums
68982 Topics
592165 Posts

Max Online: 2537 @ 01/19/20 07:09 AM