Previous Thread
Index
Next Thread
Print Thread
Go To
České a Slovenské Band-in-a-Box uživatelské fórum
Joined: Dec 2023
Posts: 10
J
JaBr Offline OP
Newbie
OP Offline
Newbie
J
Joined: Dec 2023
Posts: 10
Pochopil som stop definície „G“, „G.“, „G..“, „G...“, „G,G.“, „G..,D..“, „G..g“ a podobne. Ale funguje to správne očividne iba v 4/4 takte, čo je problém lebo hromada skladieb je písaná v 2/4 a mala by v ňom aj správne ostať a nie je správne ich meniť na 4/4 takt.
Ak teda definujem 2/4 takt tak napríklad |G |C.. |G |D | sa zastaví na údere na C, ale už nezačne hrať na nasledujúcom takte na G, ale až o takt neskôr na D ako by robil v 4/4. Ako to zabezpečím v 2/4 takte ? Ide to vôbec, alebo proste musím použiť 4/4 ? Hľadal som ale nikde som o tom nič nenašiel.
Obr.
riadok 1 = 4/4,
riadok 2 = 2/4 (nefunguje),
riadok 3 to isté (2/4), ale zapísaný ako 4/4 na doby už funguje čo nie je riešenie 2/4.

[Linked Image - Only viewable when logged in]

Last edited by JaBr; 12/12/23 02:49 PM.
České a Slovenské Band-in-a-Box uživatelské fórum
Joined: Sep 2007
Posts: 164
DonCarlos
Offline
DonCarlos
Joined: Sep 2007
Posts: 164
Jen malý dotaz zkoušel jsi to i ve skladbě, kde je použit jen 2/4 tak v předznamenání? A provádíš v nastavení taktu změnu stylu, který je definován pro 2/4 nebo 3/4 rytmus v předznamenání, jak Ti nedávno někdo psal ?

Ve své MAC verzi jsem žádné styly s 2/4 nenašel a někde se popisovalo jak se ze 4/4 dá vygenerovat uživatelksý styl na 2/4. Potom by se asi dal nadefinovat nový substyl C vedle A a B, který by byl např. 3/4 nebo 2/4 rytmu a potom by se to mohlo podařit. Osobně bych za sebe asi vždy použil 4/4 ale rozumím, že to cítíš jinak, přiznám, že i když hrajeme český BLUEGRASS tak to nikdy nepíšu 2/4. Ale zkusím ještě hledat co vše udělat by to šlo.

Ve 4) kapitole píšou, že když je taktů míň než 4/4 tak by ty nepoužité doby 3a4 měly být šedé


Karel Jacko alias Don Carlos - Czech Republic Dealer PG Music, Inc
- +420 604 111 102, +420 602 561 567 mobil
- Band Leader Groups Jazz za Bukem and Hot Jazz Sutrs;
- BIAB 2020 Win10; BIAB 2019 MAC;
- Roland GK-3 Divided Pickup (Guitar and Bass); Roland GR-20 Guitar Synth;
- MOTU UltraLite mk3 (Firewire); Fishman Tripleplay
- MacBookPro 13 with touchbar 2018,

Wiki BIAB czech support page wiki.zabukem.eu
České a Slovenské Band-in-a-Box uživatelské fórum
Joined: Dec 2023
Posts: 10
J
JaBr Offline OP
Newbie
OP Offline
Newbie
J
Joined: Dec 2023
Posts: 10
Áno. Ten problém so stoptime som prvý krát postrehol práve v skladbe definovanej celej ako 2/4. To čo som ti poslal bol iba demáč na porovnaie ako sa to chová v časti 4/4 a v časti 2/4 pri rovnakom počte taktov a akordov. V 2/4 to proste ignoruje takt s definovaným akordom a hrá to ako keby to bol 4/4 čiže počíta 4 doby (2+2) a nie 2 doby v čom je väčšina BG vecí písaná. Proste |C |C | je pre neho |C | a šmitec. Ak dáš |C..|C | tak ten druhý takt proste nezahrá.
Väčšine tých čo hrajú je jedno či 2/4 či 4/4 či 2/2, či C či ako. Ale ono to nie je jedno. Je rozdiel či basa v jednom takte zahrá dve doby, alebo 4 stvrťové. A to nevravím ak tam máš vložený 5/4 alebo vsunutý 1/4 (back step). A jednu skladbu si ani neviem predstaviť zapísať lebo banjo v nej v jednej časti hrá 5/4 a gitara 4/4. Našťastie ju nepotrebujem zapísať do BIaB :-)
Mnohé sa dá spraiť v 4/4, ale opäť ma to míli keď prepisujem takty z 2/4-kovej skladby do 4/4. A aj v orientácii, v taktoch. V notách je jeden takt G, potom ďalší C a ďalší D+G na pólky. Je to jasné a tu to je v 4/4 potom jeden poltakt G, jeden poltakt C a druhý takt jedna polka rozdelená na D a G a zvyšok ostáva G, čo mi proste nesedí s osnovou a ani stempom. Odhliadnúc od toho že to v 2/4 proste nehrá ako má.
Konce skoro všetky sú potom 1x4/4, 1x2/4 a 1x1/4 + záver dlhý akord aby to sedelo s najčastejším záverom skladieb. V osnove v 2/4 to krásne zapíšeš bez nejakých zmien v taktovaní.
Našiel som v bluegrasse nejaký jeden štýl čo ma polovičné doby a teda je to ako 2/4. Ale zvukovo je o ničom.
Uvidíme aká bude 2024 ale osobne pochybujem že tieto veci zmenia tak aby to 100% sedelo aj s pravidlami ktoré platia v hudbe a zápise.

Last edited by JaBr; 12/14/23 07:18 AM.
Previous Thread
Next Thread
Go To

Link Copied to Clipboard
ChatPG

Ask sales and support questions about Band-in-a-Box using natural language.

ChatPG's knowledge base includes the full Band-in-a-Box User Manual and sales information from the website.

PG Music News
Update Your PowerTracks Pro Audio 2024 Today!

Add updated printing options, enhanced tracks settings, smoother use of MGU and SGU (BB files) within PowerTracks, and more with the latest PowerTracks Pro Audio 2024 update!

Learn more about this free update for PowerTracks Pro Audio & download it at www.pgmusic.com/support_windows_pt.htm#2024_5

The Newest RealBand 2024 Update is Here!

The newest RealBand 2024 Build 5 update is now available!

Download and install this to your RealBand 2024 for updated print options, streamlined loading and saving of .SGU & MGU (BB) files, and to add a number of program adjustments that address user-reported bugs and concerns.

This free update is available to all RealBand 2024 users. To learn more about this update and download it, head to www.pgmusic.com/support.realband.htm#20245

The Band-in-a-Box® Flash Drive Backup Option

Today (April 5) is National Flash Drive Day!

Did you know... not only can you download your Band-in-a-Box® Pro, MegaPAK, or PlusPAK purchase - you can also choose to add a flash drive backup copy with the installation files for only $15? It even comes with a Band-in-a-Box® keychain!

For the larger Band-in-a-Box® packages (UltraPAK, UltraPAK+, Audiophile Edition), the hard drive backup copy is available for only $25. This will include a preinstalled and ready to use program, along with your installation files.

Backup copies are offered during the checkout process on our website.

Already purchased your e-delivery version, and now you wish you had a backup copy? It's not too late! If your purchase was for the current version of Band-in-a-Box®, you can still reach out to our team directly to place your backup copy order!

Note: the Band-in-a-Box® keychain is only included with flash drive backup copies, and cannot be purchased separately.

Handy flash drive tip: Always try plugging in a USB device the wrong way first? If your flash drive (or other USB plug) doesn't have a symbol to indicate which way is up, look for the side with a seam on the metal connector (it only has a line across one side) - that's the side that either faces down or to the left, depending on your port placement.

Update your Band-in-a-Box® 2024 for Windows® Today!

Update your Band-in-a-Box® 2024 for Windows for free with build 1111!

With this update, there's more control when saving images from the Print Preview window, we've added defaults to the MultiPicker for sorting and font size, updated printing options, updated RealTracks and other content, and addressed user-reported issues with the StylePicker, MIDI Soloists, key signature changes, and more!

Learn more about this free update for Band-in-a-Box® 2024 for Windows at www.pgmusic.com/support_windowsupdates.htm#1111

Band-in-a-Box® 2024 Review: 4.75 out of 5 Stars!

If you're looking for a in-depth review of the newest Band-in-a-Box® 2024 for Windows version, you'll definitely find it with Sound-Guy's latest review, Band-in-a-Box® 2024 for Windows Review: Incredible new capabilities to experiment, compose, arrange and mix songs.

A few excerpts:
"The Tracks view is possibly the single most powerful addition in 2024 and opens up a new way to edit and generate accompaniments. Combined with the new MultiPicker Library Window, it makes BIAB nearly perfect as an 'intelligent' composer/arranger program."

"MIDI SuperTracks partial generation showing six variations – each time the section is generated it can be instantly auditioned, re-generated or backed out to a previous generation – and you can do this with any track type. This is MAJOR! This takes musical experimentation and honing an arrangement to a new level, and faster than ever."

"Band in a Box continues to be an expansive musical tool-set for both novice and experienced musicians to experiment, compose, arrange and mix songs, as well as an extensive educational resource. It is huge, with hundreds of functions, more than any one person is likely to ever use. Yet, so is any DAW that I have used. BIAB can do some things that no DAW does, and this year BIAB has more DAW-like functions than ever."

Convenient Ways to Listen to Band-in-a-Box® Songs Created by Program Users!

The User Showcase Forum is an excellent place to share your Band-in-a-Box® songs and listen to songs other program users are creating!

There are other places you can listen to these songs too! Visit our User Showcase page to sort by genre, artist (forum name), song title, and date - each listing will direct you to the forum post for that song.

If you'd rather listen to these songs in one place, head to our Band-in-a-Box® Radio, where you'll have the option to select the genre playlist for your listening pleasure. This page has SoundCloud built in, so it won't redirect you. We've also added the link to the Artists SoundCloud page here, and a link to their forum post.

We hope you find some inspiration from this amazing collection of User Showcase Songs!

Congratulations to the 2023 User Showcase Award Winners!

We've just announced the 2023 User Showcase Award Winners!

There are 45 winners, each receiving a Band-in-a-Box 2024 UltraPAK! Read the official announcement to see if you've won.

Our User Showcase Forum receives more than 50 posts per day, with people sharing their Band-in-a-Box songs and providing feedback for other songs posted.

Thank you to everyone who has contributed!

Forum Statistics
Forums66
Topics81,590
Posts734,785
Members38,502
Most Online2,537
Jan 19th, 2020
Newest Members
cucahack, mandella, Tusar Sarkar, RTW, wtsy365
38,501 Registered Users
Top Posters(30 Days)
MarioD 189
DC Ron 111
WaoBand 80
dcuny 75
Today's Birthdays
Vrat Houdek
Powered by UBB.threads™ PHP Forum Software 7.7.5