Det kan gøres meget lettere! Åbn Nodesystemet. Indspil eller indtast din melodi i den toneart, som er lettest. Transponer evt. til den toneart, som passer dig. Tryk på "Mul." (Muligheder). Dialogen "Nodesystem muligheder" åbnes. Gå til "Transponeringsvalg". Vælg den transponering som passer til dit (transponerende) instrument, f. eks tenorsax, altsax etc. Noderne transponeres, men playbacktonearten er den samme. Denne funktion er helt nødvendig i et akkompagnementsprogram som Band-in-a-Box.

Når du skriver at det er svært at finde en stilart som passer præcist til den valgte melodi, skyldes det at du ikke har alle stilarter. Der findes over 6000! Så det skulle være muligt, at finnde en som også passer til din melodi.
Venlig hilsen
Lindbjerg


Musiker. Har lille musikproduktions virksomhed (nodeskrivning, undervisning, studie, oversættelse af bl.a. BIAB). Hvis du synes Band-in-a-Box er vanskelig at komme i gang med, kan jeg tilbyde undervisning via Skype, - også i Cubase. Se min Facebook profil Lindbjerg Musikproduktion