Previous Thread
Index
Next Thread
Print Thread
Go To
České a Slovenské Band-in-a-Box uživatelské fórum
Joined: Jan 2005
Posts: 121
Apprentice
OP Offline
Apprentice
Joined: Jan 2005
Posts: 121
Na odkaze:

https://www.pgmusic.com/forums/ubbthreads.php?ubb=showflat&Number=664514#Post664514

Je tu diskuze o Groove a jiném a je velmi zajímavá ...

Zhlédl jsem doporučovanou celou sérii videí na Groove pro BIAB a začal jsem uvažovat o změně v práci s programy PGMUSIC. Dříve jsem se hodně soustředil na práci s RealBandem. Pak jsem to používal ve Studiu One. Nyní je zajímavé použít plugin BIAB ve Studiu One a jak s pluginem pracovat optimálním způsobem je vysvětleno ve videích.


BIAB 2023,RB 2023,PTA 2023,Windows 11,Studio One PRO 5.52,Melodyne Studio 5.3.1,Sibelius 8.4.1,Acoustica 7.4.14,Notion 6,Progression 3,Harmony Assistant 9.9.5c,RX9,Ripx DeepAudio 6.4.0,Kontakt 6.8.0,DeCoda 1.3.0,Synthesizer V Studio Pro 1.90 a další.
České a Slovenské Band-in-a-Box uživatelské fórum
Joined: Jan 2019
Posts: 5
M
Newbie
Offline
Newbie
M
Joined: Jan 2019
Posts: 5
Zdravím Tě, Zdenku.
Na Tvé doporučení jsem se podíval na ukázkové video na Groove3.
Zjistil jsem ale, že tam nejsou titulky.
Zkoušel jsem i z videa vytáhnout jen zpomalený zvuk, ale převod zvuku (ani v angličtině) se mi vždycky zasekl tak po třech větách.
Dá se, podle Tebe porozumět videím i bez překladu? Možná kdyby to bylo v ruštině... :-).
Děkuji Matěj

České a Slovenské Band-in-a-Box uživatelské fórum
Joined: Jan 2005
Posts: 121
Apprentice
OP Offline
Apprentice
Joined: Jan 2005
Posts: 121
Docela všechno pochopit, to já nezvládnu, ale pokud se ukazuje víc než mluví, tak něco pochopím a co nepochopím, tak vím, na co se mám kouknout v online manuálech v záložce "Support", které si Googlem přeložím. A něco vyzkouším a pak třeba i pochopím. Kecacími videi se nezabývám. Pdfkové manuály převedu do wordu a tam si manuál nechám přeložit.


BIAB 2023,RB 2023,PTA 2023,Windows 11,Studio One PRO 5.52,Melodyne Studio 5.3.1,Sibelius 8.4.1,Acoustica 7.4.14,Notion 6,Progression 3,Harmony Assistant 9.9.5c,RX9,Ripx DeepAudio 6.4.0,Kontakt 6.8.0,DeCoda 1.3.0,Synthesizer V Studio Pro 1.90 a další.
České a Slovenské Band-in-a-Box uživatelské fórum
Joined: Jan 2019
Posts: 5
M
Newbie
Offline
Newbie
M
Joined: Jan 2019
Posts: 5
Tak to jsme na tom podobně. Jenom mám ještě zkušenosti ze starýho Atari v 90. letech, snad jednoho z mála, kterej byl určen hlavně na muziku. Tam jsem dedukoval spoustu programů (tehdy bez internetu), asi po dvou letech jsem sehnal manuály na Kladně, kde byli nadšenci Atari a zjistil jsem, že jsem spoustu funkcí neobjevil. Vždycky jsem tam hledal hlavně to, co jsem si myslel, že by to mohlo umět. Buď jsem naš našel nebo kombinoval.
Když jsem s Atari dělal první zpěvníky pro Žalmana, tak jsem kombinoval 4 programy - grafiku, noty a texty. To bylo dobrodružství :-).
Proto si vlastně teď hledám pokud možno všechny možný informace, aby mi něco neuteklo.
Asi před 2 lety jsem byl v "nejmenovaným" studiu, zvukař mi ukazoval mašinky a pak si posteskl, že ty tutorialy jsou všechny v angličtině a že si to musí větu po větě z ang. titulků přepisovat do translatoru. Když jsem mu ukázal jak to jde překládat, tak mě málem nosil na rukou a že jsem mu prodloužil život o pár tejdnů... :-)
Ale děkuju. Aspoň jsem teď díky tomu hledání objevil funkci letmýho přepisu videa bez titulků. Sice v angličtině, ale lepší než rozklíčovávat americký nebo kanadský dialekty.
Zdravím Tě, Matěj

České a Slovenské Band-in-a-Box uživatelské fórum
Joined: Sep 2007
Posts: 164
DonCarlos
Offline
DonCarlos
Joined: Sep 2007
Posts: 164
Ahoj Matěji,

dělám to podobně jako Zdeněk, občas, když někdo něco potřebuje tak to popíšu česky zde: https://wiki.zabukem.eu/s7.

Bohužel sám Band-in-a-Box® používám hlavně na MAC hlavně k rychlému aranžování pro vlastní kapelu a celou řadu funkcí nevyužívám, ale snažím se je minimálně jako dealer PG Music v ČR aspoň hrubě pochopit k čemu jsou dobré. Pokud jsou to videa na Youtube, což u originálních videí PG je 100% určitě aspoň pro mne je zapnutí automatických titulků dostačující a následně je tak jak napal Zdeněk dobré si vše odzkoušet v reále a podívat co to ve skutečnosti páchá.

Samozřejmě mám dost prostoru s Tebou cokoliv probrat a případně přes anglická fóra se zeptat spousty hodně aktivních uživatelů i vývojářů jak se co prakticky dělá. Jsem k zastižení na mobilu +420 604 111 102, nebo i touto cestou

Karel Jačko


Karel Jacko alias Don Carlos - Czech Republic Dealer PG Music, Inc
- +420 604 111 102, +420 602 561 567 mobil
- Band Leader Groups Jazz za Bukem and Hot Jazz Sutrs;
- BIAB 2020 Win10; BIAB 2019 MAC;
- Roland GK-3 Divided Pickup (Guitar and Bass); Roland GR-20 Guitar Synth;
- MOTU UltraLite mk3 (Firewire); Fishman Tripleplay
- MacBookPro 13 with touchbar 2018,

Wiki BIAB czech support page wiki.zabukem.eu
Previous Thread
Next Thread
Go To

Link Copied to Clipboard
ChatPG

Ask sales and support questions about Band-in-a-Box using natural language.

ChatPG's knowledge base includes the full Band-in-a-Box User Manual and sales information from the website.

PG Music News
Update Your PowerTracks Pro Audio 2024 Today!

Add updated printing options, enhanced tracks settings, smoother use of MGU and SGU (BB files) within PowerTracks, and more with the latest PowerTracks Pro Audio 2024 update!

Learn more about this free update for PowerTracks Pro Audio & download it at www.pgmusic.com/support_windows_pt.htm#2024_5

The Newest RealBand 2024 Update is Here!

The newest RealBand 2024 Build 5 update is now available!

Download and install this to your RealBand 2024 for updated print options, streamlined loading and saving of .SGU & MGU (BB) files, and to add a number of program adjustments that address user-reported bugs and concerns.

This free update is available to all RealBand 2024 users. To learn more about this update and download it, head to www.pgmusic.com/support.realband.htm#20245

The Band-in-a-Box® Flash Drive Backup Option

Today (April 5) is National Flash Drive Day!

Did you know... not only can you download your Band-in-a-Box® Pro, MegaPAK, or PlusPAK purchase - you can also choose to add a flash drive backup copy with the installation files for only $15? It even comes with a Band-in-a-Box® keychain!

For the larger Band-in-a-Box® packages (UltraPAK, UltraPAK+, Audiophile Edition), the hard drive backup copy is available for only $25. This will include a preinstalled and ready to use program, along with your installation files.

Backup copies are offered during the checkout process on our website.

Already purchased your e-delivery version, and now you wish you had a backup copy? It's not too late! If your purchase was for the current version of Band-in-a-Box®, you can still reach out to our team directly to place your backup copy order!

Note: the Band-in-a-Box® keychain is only included with flash drive backup copies, and cannot be purchased separately.

Handy flash drive tip: Always try plugging in a USB device the wrong way first? If your flash drive (or other USB plug) doesn't have a symbol to indicate which way is up, look for the side with a seam on the metal connector (it only has a line across one side) - that's the side that either faces down or to the left, depending on your port placement.

Update your Band-in-a-Box® 2024 for Windows® Today!

Update your Band-in-a-Box® 2024 for Windows for free with build 1111!

With this update, there's more control when saving images from the Print Preview window, we've added defaults to the MultiPicker for sorting and font size, updated printing options, updated RealTracks and other content, and addressed user-reported issues with the StylePicker, MIDI Soloists, key signature changes, and more!

Learn more about this free update for Band-in-a-Box® 2024 for Windows at www.pgmusic.com/support_windowsupdates.htm#1111

Band-in-a-Box® 2024 Review: 4.75 out of 5 Stars!

If you're looking for a in-depth review of the newest Band-in-a-Box® 2024 for Windows version, you'll definitely find it with Sound-Guy's latest review, Band-in-a-Box® 2024 for Windows Review: Incredible new capabilities to experiment, compose, arrange and mix songs.

A few excerpts:
"The Tracks view is possibly the single most powerful addition in 2024 and opens up a new way to edit and generate accompaniments. Combined with the new MultiPicker Library Window, it makes BIAB nearly perfect as an 'intelligent' composer/arranger program."

"MIDI SuperTracks partial generation showing six variations – each time the section is generated it can be instantly auditioned, re-generated or backed out to a previous generation – and you can do this with any track type. This is MAJOR! This takes musical experimentation and honing an arrangement to a new level, and faster than ever."

"Band in a Box continues to be an expansive musical tool-set for both novice and experienced musicians to experiment, compose, arrange and mix songs, as well as an extensive educational resource. It is huge, with hundreds of functions, more than any one person is likely to ever use. Yet, so is any DAW that I have used. BIAB can do some things that no DAW does, and this year BIAB has more DAW-like functions than ever."

Convenient Ways to Listen to Band-in-a-Box® Songs Created by Program Users!

The User Showcase Forum is an excellent place to share your Band-in-a-Box® songs and listen to songs other program users are creating!

There are other places you can listen to these songs too! Visit our User Showcase page to sort by genre, artist (forum name), song title, and date - each listing will direct you to the forum post for that song.

If you'd rather listen to these songs in one place, head to our Band-in-a-Box® Radio, where you'll have the option to select the genre playlist for your listening pleasure. This page has SoundCloud built in, so it won't redirect you. We've also added the link to the Artists SoundCloud page here, and a link to their forum post.

We hope you find some inspiration from this amazing collection of User Showcase Songs!

Congratulations to the 2023 User Showcase Award Winners!

We've just announced the 2023 User Showcase Award Winners!

There are 45 winners, each receiving a Band-in-a-Box 2024 UltraPAK! Read the official announcement to see if you've won.

Our User Showcase Forum receives more than 50 posts per day, with people sharing their Band-in-a-Box songs and providing feedback for other songs posted.

Thank you to everyone who has contributed!

Forum Statistics
Forums66
Topics81,590
Posts734,782
Members38,502
Most Online2,537
Jan 19th, 2020
Newest Members
cucahack, mandella, Tusar Sarkar, RTW, wtsy365
38,501 Registered Users
Top Posters(30 Days)
MarioD 189
DC Ron 111
WaoBand 80
dcuny 75
Today's Birthdays
Vrat Houdek
Powered by UBB.threads™ PHP Forum Software 7.7.5