Previous Thread
Index
Next Thread
Print Thread
Go To
České a Slovenské Band-in-a-Box uživatelské fórum
Joined: Jan 2019
Posts: 5
M
matej55 Offline OP
Newbie
OP Offline
Newbie
M
Joined: Jan 2019
Posts: 5
Omlouvám se dopředu za rozvláčnou otázku, ale nadělal jsem si v compu strašnej chaos a chtěl jsem to "napravit". Jak nerad obtěžuju, tak mi došlo, že bez rady praktiků se nehnu... Rád budu za troubu, hlavně aby to mělo výsledek.:-)

Díky Karlově pomoci jak na to - jsem si pořídil MegaPAK 2019.
Před pár dny jsem se rozhodl, že MPAK 2022 stojí za upgrade.
A teď jsem v situaci, kdy nevím jak na to. Můj problém je v tom, že jsem si nebyl jistý, jestli mám verzi 2019 odinstalovat, nebo přes ní nainstalovat 2022ku. Nehledě na to, že mít několik různých instalací v jednom compu je moc. A to nemluvím o tom, že jsem "onehdá" koupil nový disk, takže mám na dvou discích téměř shodné adresáře. No děs...
Našel jsem snad jediné video, kde je rada pro přenos verze(x) na jiný, (nebo havarovaný a opravený) comp. Rada je taková, že se má deaktivovat verze(x), smazat /bb/, pak si stáhnout instalaci a na "novém" compu jej znovu nainstalovat a aktivovat. Na ten samý comp to možné už není, což by mi vlastně ani nevadilo.

Tady je to video https://www.youtube.com/watch?v=f8B-Mczv_xs&t=19s

A propadl jsem panice - dá se to provést i s novým upgradem? Chtěl bych totiž čistou instalaci 2022ky, protože na dotaz na chatu PGmusic jsem se dozvěděl, že v novém upgradu je všechno co bylo v 2019 plus to nové.

Hledal jsem i uninstaller Biabu, ale marně, asi není potřeba, stačí jen smazat adresář. (mimochodem ten mi smazat nejde, protože se objeví hláška, že "adresář nejde smazat, protože jej používá jiný program. Ve složce /bb/ je sice podadresář Uninstall, ale tam je 29 uninstallerů, ale čeho, to nevím. No a já mám obavu, jestli to mám zkusit.

Budu moc vděčný, když dostanu radu, jak se vytáhnout z bažiny.

Matěj

České a Slovenské Band-in-a-Box uživatelské fórum
Joined: Jan 2005
Posts: 121
Apprentice
Offline
Apprentice
Joined: Jan 2005
Posts: 121
Po celou dobu a to od roku 2005 nový upgrade (Band in a box i Realband) instaluji do stávající verze a v podstatě je to vždy bez problému. Jednou se mi stalo, že mi RealBand nechtěl naběhnout a po instalaci mi opět nefungoval jak by měl. Tak jsem udělal to, že jsem adresář přejmenoval z RealBand na RealBand1 a znovu přeinstaloval a RealBand spuštěný s nového adresáře už fungoval ok. Pak jsem smazal celý adresář RealBand1 i s obsahem v něm. Pokud máš na disku dost místa mohl bys to zkusit přejmenoval adresář bb na bb1 a taky RealBand na RealBand1 a provést novou instalaci a budeš mít jistotu čisté instalace, pak předchozí adresáře smazat. Před přejmenováním proveď deaktivaci, jak je ukázána ve videu. Po spuštení Band in a boxu z nového adresáře proveď novou aktivaci a stačí, když spustíš jen poslední opravný balíček - Band-in-a-Box® 2022 Build 912 (Dec 16, 2021). Dobré když k nové instalaci použiješ jejich - Band-in-a-Box Download Manager. Podle mne se staré údaje v Registru přepíší novými. Pokud si nebudeš jistý mým návrhem, počkej si na vyjádření Karla a konej na jeho doporučení. Ještě je tu jedna možnost, že svůj příspěvek si přeložíš do angličtiny ( já to dělám přes Google translator ) a dáš ho na PG Music Product Forums hned do první položky nahoře - Band-in-a-Box pro Windows jako svůj příspěvek a počkáš si na odpovědi. Je taky možné, že ti i odpoví přímo někdo od PGMUSIC - např. od "Simona". Já do svých příspěvku přidávám, že se omlouvám, že neovládám dost dobře angličtinu, tak si svůj příspěvek překládám Google traslatorem. Pak je tu možnost dalšího "opětovného" tvého dotazu přímo k PGMUSIC.

Last edited by Gause Zdenek; 12/26/21 01:27 AM.

BIAB 2023,RB 2023,PTA 2023,Windows 11,Studio One PRO 5.52,Melodyne Studio 5.3.1,Sibelius 8.4.1,Acoustica 7.4.14,Notion 6,Progression 3,Harmony Assistant 9.9.5c,RX9,Ripx DeepAudio 6.4.0,Kontakt 6.8.0,DeCoda 1.3.0,Synthesizer V Studio Pro 1.90 a další.
České a Slovenské Band-in-a-Box uživatelské fórum
Joined: Jan 2005
Posts: 121
Apprentice
Offline
Apprentice
Joined: Jan 2005
Posts: 121
Jo ještě - letos jsem dával veškerý software na nové PC Windows 10 ze starého notebooku Windows 8 a provedl jsem jen zkopírování všech adresářů BB, RealBand a pt (což je PowerTrack) a novou reinstalaci z 2021 a instalaci posledního opravného "balíčku" a po té novou aktivaci. A kupodivu vše mi fugovalo a to jsem měl naistalováno hodně věcí z minula a všechny RealTracks a RealDrums. Teď nedávno jsem upradoval verzi 2021 přes jejich - Band-in-a-Box Download Manager a vše v pořádku i po pozdější instalaci opravného "balíčku" - Band-in-a-Box® 2022 Build 912 (16. prosince 2021). Vše mi funguje ok, lépe řečeno vše, co momentálně požaduji. Uvozovky u slova "balíčku" musím použít neboť mne bez uvozovek tento výraz zobrazí jinak. Např. "balíčku" - místa.

Last edited by Gause Zdenek; 12/26/21 01:59 AM.

BIAB 2023,RB 2023,PTA 2023,Windows 11,Studio One PRO 5.52,Melodyne Studio 5.3.1,Sibelius 8.4.1,Acoustica 7.4.14,Notion 6,Progression 3,Harmony Assistant 9.9.5c,RX9,Ripx DeepAudio 6.4.0,Kontakt 6.8.0,DeCoda 1.3.0,Synthesizer V Studio Pro 1.90 a další.
České a Slovenské Band-in-a-Box uživatelské fórum
Joined: Jan 2019
Posts: 5
M
matej55 Offline OP
Newbie
OP Offline
Newbie
M
Joined: Jan 2019
Posts: 5
Zdenku děkuju,
tak jsem to nějak zvládl a zatím funguje (jak říkáš - to co požaduju).
Nějak nejsem schopnej pochopit logiku struktury. Když jsem instaloval dodatečně 2022_0pak, tak jsem v přednastavených cestách musel postupovat velice nestandardně.
Jinak moc děkuju.
Matěj

Previous Thread
Next Thread
Go To

Link Copied to Clipboard
ChatPG

Ask sales and support questions about Band-in-a-Box using natural language.

ChatPG's knowledge base includes the full Band-in-a-Box User Manual and sales information from the website.

PG Music News
Update Your PowerTracks Pro Audio 2024 Today!

Add updated printing options, enhanced tracks settings, smoother use of MGU and SGU (BB files) within PowerTracks, and more with the latest PowerTracks Pro Audio 2024 update!

Learn more about this free update for PowerTracks Pro Audio & download it at www.pgmusic.com/support_windows_pt.htm#2024_5

The Newest RealBand 2024 Update is Here!

The newest RealBand 2024 Build 5 update is now available!

Download and install this to your RealBand 2024 for updated print options, streamlined loading and saving of .SGU & MGU (BB) files, and to add a number of program adjustments that address user-reported bugs and concerns.

This free update is available to all RealBand 2024 users. To learn more about this update and download it, head to www.pgmusic.com/support.realband.htm#20245

The Band-in-a-Box® Flash Drive Backup Option

Today (April 5) is National Flash Drive Day!

Did you know... not only can you download your Band-in-a-Box® Pro, MegaPAK, or PlusPAK purchase - you can also choose to add a flash drive backup copy with the installation files for only $15? It even comes with a Band-in-a-Box® keychain!

For the larger Band-in-a-Box® packages (UltraPAK, UltraPAK+, Audiophile Edition), the hard drive backup copy is available for only $25. This will include a preinstalled and ready to use program, along with your installation files.

Backup copies are offered during the checkout process on our website.

Already purchased your e-delivery version, and now you wish you had a backup copy? It's not too late! If your purchase was for the current version of Band-in-a-Box®, you can still reach out to our team directly to place your backup copy order!

Note: the Band-in-a-Box® keychain is only included with flash drive backup copies, and cannot be purchased separately.

Handy flash drive tip: Always try plugging in a USB device the wrong way first? If your flash drive (or other USB plug) doesn't have a symbol to indicate which way is up, look for the side with a seam on the metal connector (it only has a line across one side) - that's the side that either faces down or to the left, depending on your port placement.

Update your Band-in-a-Box® 2024 for Windows® Today!

Update your Band-in-a-Box® 2024 for Windows for free with build 1111!

With this update, there's more control when saving images from the Print Preview window, we've added defaults to the MultiPicker for sorting and font size, updated printing options, updated RealTracks and other content, and addressed user-reported issues with the StylePicker, MIDI Soloists, key signature changes, and more!

Learn more about this free update for Band-in-a-Box® 2024 for Windows at www.pgmusic.com/support_windowsupdates.htm#1111

Band-in-a-Box® 2024 Review: 4.75 out of 5 Stars!

If you're looking for a in-depth review of the newest Band-in-a-Box® 2024 for Windows version, you'll definitely find it with Sound-Guy's latest review, Band-in-a-Box® 2024 for Windows Review: Incredible new capabilities to experiment, compose, arrange and mix songs.

A few excerpts:
"The Tracks view is possibly the single most powerful addition in 2024 and opens up a new way to edit and generate accompaniments. Combined with the new MultiPicker Library Window, it makes BIAB nearly perfect as an 'intelligent' composer/arranger program."

"MIDI SuperTracks partial generation showing six variations – each time the section is generated it can be instantly auditioned, re-generated or backed out to a previous generation – and you can do this with any track type. This is MAJOR! This takes musical experimentation and honing an arrangement to a new level, and faster than ever."

"Band in a Box continues to be an expansive musical tool-set for both novice and experienced musicians to experiment, compose, arrange and mix songs, as well as an extensive educational resource. It is huge, with hundreds of functions, more than any one person is likely to ever use. Yet, so is any DAW that I have used. BIAB can do some things that no DAW does, and this year BIAB has more DAW-like functions than ever."

Convenient Ways to Listen to Band-in-a-Box® Songs Created by Program Users!

The User Showcase Forum is an excellent place to share your Band-in-a-Box® songs and listen to songs other program users are creating!

There are other places you can listen to these songs too! Visit our User Showcase page to sort by genre, artist (forum name), song title, and date - each listing will direct you to the forum post for that song.

If you'd rather listen to these songs in one place, head to our Band-in-a-Box® Radio, where you'll have the option to select the genre playlist for your listening pleasure. This page has SoundCloud built in, so it won't redirect you. We've also added the link to the Artists SoundCloud page here, and a link to their forum post.

We hope you find some inspiration from this amazing collection of User Showcase Songs!

Congratulations to the 2023 User Showcase Award Winners!

We've just announced the 2023 User Showcase Award Winners!

There are 45 winners, each receiving a Band-in-a-Box 2024 UltraPAK! Read the official announcement to see if you've won.

Our User Showcase Forum receives more than 50 posts per day, with people sharing their Band-in-a-Box songs and providing feedback for other songs posted.

Thank you to everyone who has contributed!

Forum Statistics
Forums66
Topics81,590
Posts734,782
Members38,502
Most Online2,537
Jan 19th, 2020
Newest Members
cucahack, mandella, Tusar Sarkar, RTW, wtsy365
38,501 Registered Users
Top Posters(30 Days)
MarioD 189
DC Ron 111
WaoBand 80
dcuny 75
Today's Birthdays
Vrat Houdek
Powered by UBB.threads™ PHP Forum Software 7.7.5